Proces powstawania i rodzaje pianek poliuretanowych

28.09.2018

Ze względu na swoje właściwości, pianka poliuretanowa jest masowo wykorzystywana w przemyśle meblarskim, samochodowym, obuwniczym, tekstylnym oraz jako materiał izolacyjny. Jest wytrzymała mechanicznie i odporna na działanie czynników biologicznych. To doskonały termoizolator, którego konkretne właściwości zależą od danego rodzaju.

 

Jak powstają pianki poliuretanowe?

Pianka poliuretanowa to materiał uzyskiwany z poliuretanów – polimerów, będących pochodnymi kwasu węglowego. Produkowane są na bazie żywic poliuretanowych oraz utwardzaczy. Elementy te łączącą się ze sobą w wyniku spontanicznej reakcji, przyspieszanej katalizatorami. Towarzyszy jej wydzielanie ciepła. Efekt spieniania najczęściej uzyskuje się, dodając do reakcji dodatkowy czynnik – wodę. Dzięki niej połączenie żywicy i utwardzacza następuje samorzutnie, a czynnikiem spieniającym staje się dwutlenek węgla. Powstające podczas reakcji wiązania mocznikowe oraz powiązanie mieszaniny izomerów (utwardzaczy) z poliolami (żywicami) prowadzą do wytworzenia się polimeru. Następnie cały układ ulega koagulacji, czyli żelowaniu. O właściwościach powstającej w ten sposób pianki poliuretanowej decydują zastosowanie proporcje wody oraz rodzaj użytego katalizatora. 

 

Rodzaje pianek poliuretanowych

Ze względu na zakres temperatury pracy pianki poliuretanowe dzielimy na letnie oraz zimowe, które można montować nawet przy niskich temperaturach.  Ze względu na skład wyróżniamy pianki jednoskładnikowe, do montażu których niezbędna jest odpowiednia wilgotność powietrza oraz dwuskładnikowe, uniezależnione od wilgotności. Sposób aplikacji pozwolił podzielić pianki na aerozolowe lub z aplikatorem wężykowym. Najpopularniejsza klasyfikacja pianek poliuretanowych oparta jest jednak o kryterium strukturalne. Posługując się nim, dzielimy pianki na otwarto-komórkowe oraz zamknięto-komórkowe. Struktura otwartych komórek cechuje się przepuszczalnością pary i stosowana jest do ocieplania ścian wewnętrznych oraz dachu. Skutecznie tłumi dźwięki, dlatego wykorzystywana jest także w roli izolatora akustycznego. Pianka zamknięto-komórkowa jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i posiada najlepsze właściwości termoizolacyjne. Jest wytrzymała, wodoszczelna i skutecznie chroni przed wiatrem. Z tego względu najczęściej używana jest do ocieplania budynków od zewnątrz oraz izolacji podłóg i stropów. Pianki poliuretanowe można również podzielić na sztywne, półsztywne oraz elastyczne. Sztywne pianki typu PUR to te, służące do termoizolacji i zazwyczaj produkowane w formie płyt, granulatu lub pyłu. Natomiast pianki elastyczne wykorzystuje się między innymi w branży meblarskiej do wypełnień, odzieżowej do poduszek naramiennych, kosmetycznej (jako gąbki i myjki) czy sportowej do produkcji materaców komorowych.

15
05.2020
Informujemy, że pomimo obecnie panującej sytuacji związanej z COVID-19, nasza produkcja i przetwórstwo pianek poliuretanowych cały czas pracuje, a wszystkie zamówienia są ...

więcej

03
07.2019
INFORMACJA O ŚRODKACH BEZPIECZEŃSTWA I SPOSOBACH POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA AWARII PRZEMYSŁOWEJ W ZAKŁADZIE JAG PPH Spółka z o.o.  

więcej

zobacz wszystkie
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Znajdź nas na Twiterze
Twitter
Jesteśmy na GMB
GMB
Zapraszamy na nasz blog
BLOG