Aktualności

Pianka tapicerska: właściwości i zastosowanie

12.12.2018

Pianka tapicerska, inaczej zwana gąbką tapicerską, jest rodzajem elastycznej pianki poliuretanowej. Oznaczana jest symbolem T, a cyfry pojawiające się po tym znaku, określają gęstość danej pianki i sztywność. Najważniejszymi atestami pianek tapicerskich jest Atest Higieniczny, dopuszczający do produkcji meblowej oraz Świadectwo Jakości Zdrowotnej, niezbędne dla produkcji materaców dla dzieci.

 

Właściwości pianki tapicerskiej

Pianka tapicerska jest elastyczna, trwała, sprężysta, wytrzymała na rozciąganie, przeciążenia i ściskanie, niekiedy posiada właściwości izolacyjne. Jej obróbka jest higieniczna, ponieważ nie generuje pyłów. Struktura otwarto-komórkowa zapewnia przepuszczalność powietrza, a podczas użytkowania nie występują ubytki sztywności. Elastyczna pianka poliuretanowa jest odporna na wahania temperatur, czynniki biopatogenne i środki chemiczne. Jej proces produkcyjny pozbawiony jest obecności metali ciężkich. Konkretne właściwości mogą się od siebie różnić w zależności od typu pianki. Przykładowo, typ T-18/30 charakteryzuje się małą gęstością, twardością i sprężystością, a typ T-25/38  i T-30/42 posiada już dużą gęstość i cechuje się trwałością na odkształcenia i uszkodzenia. Wysoką sprężystością odznacza się typ T-35/38.

 

Zastosowanie pianki tapicerskiej

Pianki tapicerskie stosuje się przede wszystkim w produkcji mebli. Wykorzystywane są do szycia materacy, zagłówków i poduszek ogrodowych, elementów oparcia w meblach tapicerowanych, w uzupełnieniach naprawczych i tapicerce drzwiowej, do wygłuszania, renowacji mebli, w siedziskach, fotelach, krzesłach, podłokietnikach oraz elementach wypełnienia. Branża meblowa to jednak nie jedyny sektor, wykorzystujący właściwości pianek tapicerskich. Szeroko stosowane są również w tapicerstwie samochodowym i motorowym, w produkcji wyrobów dla dzieci, w kaletnictwie, w sprzęcie rehabilitacyjnym (wózki inwalidzkie, fotele lekarskie), w konstrukcji obuwia codziennego i sportowego czy w meblach ogrodowych. Dostępne są również specjalistyczne modele pianek tapicerskich, np. energochłonne, wykorzystywane w lotnictwie oraz występujące w roli podsufitówki czy podszycia materiałów. Elastyczne pianki typu T znajdują również zastosowanie w branży odzieżowej, jako poduszki naramienne; kosmetycznej, jako myjki i gąbki; sportowej, jako materace komorowe oraz przemysłowej, jako przekładki. Wykorzystywane są także w basenach z kulkami, materacach go-jump, legowiskach dla zwierząt, matach dezynfekcyjnych, miejscach użyteczności publicznej oraz posłaniach ortopedycznych.

03
07.2019
Informujemy, że pomimo obecnie panującej sytuacji związanej z COVID-19, nasza produkcja i przetwórstwo pianek poliuretanowych cały czas pracuje, a wszystkie zamówienia są ...

więcej

03
07.2019
INFORMACJA O ŚRODKACH BEZPIECZEŃSTWA I SPOSOBACH POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA AWARII PRZEMYSŁOWEJ W ZAKŁADZIE JAG PPH Spółka z o.o.  

więcej

zobacz wszystkie
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Znajdź nas na Twiterze
Twitter
Jesteśmy na GMB
GMB
Zapraszamy na nasz blog
BLOG