Pianki poliuretanowe, a przemysł meblarski

15.04.2019

Branża meblarska jest jedną z najszybciej rozwijających się na polskim rynku. Jesteśmy jednym z największych eksporterów mebli w Europie. Duży potencjał rozwojowy tego sektora i rynkowa dojrzałość producentów ma istotne przełożenie na krajową produkcję pianek poliuretanowych. Są one bowiem zasadniczym elementem mebli tapicerowanych i materacy.

 

Komfort, trwałość, bezpieczeństwo

W produkcji mebli i materaców do spania wykorzystuje się miękkie pianki poliuretanowe. Niemal 75% europejskiej produkcji pianek dedykowana jest właśnie producentom mebli. Zapotrzebowanie na to tworzywo na rynkach europejskich szacuje się na ponad milion ton rocznie. Dobra koniunktura na rynku meblarskim przekłada się na zadowalającą kondycję produkcji pianek poliuretanowych w Polsce. Popyt na nie rośnie z każdym rokiem. Nic w tym dziwnego, bowiem są obecnie zasadniczym czynnikiem wpływającym na komfort, trwałość i bezpieczeństwo mebla. Proces produkcyjny pianek poliuretanowych dla meblarstwa jest pozbawiony udziału metali ciężkich oraz pyłów i posiada wszelkie niezbędne atesty higieniczne. Pianki, stosowane w produkcji mebli tapicerowanych, są odporne na wahania temperatur oraz środki chemiczne i biologiczne. Dobór odpowiedniej gęstości i twardości pianki umożliwia wykorzystanie jej w każdym typie mebla i jego elementów. Pianki poliuretanowe elastyczne oraz wtórnie spieniane nadają meblom sprężystości, pozytywnie wpływają na wygodę użytkowania oraz zwiększają wytrzymałość eksploatacyjną. Do mebli ekskluzywnych stosuje się pianki wysokoplastyczne, które charakteryzują się szybkim odzyskiwaniem pierwotnego kształtu po zdjęciu obciążenia. Pianki dostosowują się do kształtu obciążenia – przede wszystkim naszego ciała – co znacznie podnosi współczynnik wygody. Producenci mebli mogą również korzystać z oferty pianek specjalnych, np. ognioodpornych lub termoplastycznych. Pianki poliuretanowe są higroskopijne, miękkie, lekkie i przepuszczają powietrze, dlatego z powodzeniem wykorzystują je również producenci mebli medycznych oraz rehabilitacyjnych.

 

 

W jakich elementach mebla je znajdziemy?

Klasyczne pianki poliuretanowe wykorzystywane są do formowania siedzisk, oparć oraz wkładów materacowych. Zazwyczaj stosowane są w połączeniach ze sprężynami i wykorzystywane w meblach popularnych. Pianki wysokoplastyczne z kolei używane są w produkcji wkładów materacowych zamiast wkładów sprężynowych, ponieważ są w stanie zapewnić taki sam lub nawet większy komfort użytkowy. Pianki o dużej gęstości pozornej służą do nadawania kształtu meblom tapicerowanym. Pianki o niższej gęstości polecane są do podłokietników i oparć. Pianki poliuretanowe występują również w zagłówkach, wezgłowiach dekoracyjnych, bokach mebli, siedziskach, pufach, wierzchnich warstwach materacy, materacach nawierzchniowych i ortopedycznych.

15
05.2020
Informujemy, że pomimo obecnie panującej sytuacji związanej z COVID-19, nasza produkcja i przetwórstwo pianek poliuretanowych cały czas pracuje, a wszystkie zamówienia są ...

więcej

03
07.2019
INFORMACJA O ŚRODKACH BEZPIECZEŃSTWA I SPOSOBACH POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA AWARII PRZEMYSŁOWEJ W ZAKŁADZIE JAG PPH Spółka z o.o.  

więcej

zobacz wszystkie
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Znajdź nas na Twiterze
Twitter
Jesteśmy na GMB
GMB
Zapraszamy na nasz blog
BLOG