Menu Zamknij
mini baner blog

09/08/2021

Pianki Typu R jako materiał wygłuszający

Snip Sound Insulation Sponge 120 dns.

Hałas jest czynnikiem, który negatywnie wpływa na zdrowie, prowadząc przy dużym natężeniu w krótkim czasie do poważnego uszkodzenia słuchu. Szkodliwe mogą być także cichsze dźwięki, które oddziałują na organizm przez dłuższy czas. Wielu problemów przysparza ponadto sposób rozchodzenia się dźwięków i powstający w pomieszczeniach pogłos, wywoływany przez wtórne odbicia fal dźwiękowych. Sposobem na lepsze kontrolowanie stopnia, w jakim fale dźwiękowe wpływają na otoczenie, jest stosowanie odpowiednich materiałów dźwiękochłonnych. Dobrym przykładem mogą tu być wygłuszające pianki typu R. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, w jaki sposób działają.

Czym są pianki Typu R?

Pianki typu R to wtórnie spieniane pianki poliuretanowe nazywane piankami Rebound. Powstają one w procesie recyklingu pianek PU, w którym wykorzystuje się rozdrobnione fragmenty pianki. Typowa technologia wytwarzania pianki polega na połączeniu poliestrów albo polieterów zawierających wolne grupy wodorotlenkowe z izocyjanianem przy jednoczesnym spienianiu mieszaniny w obecności wody, która ulega rozkładowi na wodór i tlen. Przy powstawaniu pianek Rebound rozdrobnione fragmenty są łączone spoiwem izocyjanianowym, które następnie ulega ponownemu spienieniu. Pianka poliuretanowa może mieć różną strukturę – otwarto- lub zamkniętokomórkową. Pianki Rebound należą do pianek otwartokomórkowych, charakteryzują się więc wysoką elastycznością i porowatą strukturą, która jest bardzo miękka. Są także odporne na działanie kwasów i zasad, wyróżniają się również znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Właściwości pianek sprawiają, że są powszechnie używane jako materiały tapicerskie oraz dociepleniowe.

Właściwości wygłuszające pianek Typu R

Wysoka elastyczność pianek Rebond sprawia, że nadają się one znakomicie do wykorzystania jako materiał wygłuszający. Struktura pianki jest w stanie pochłaniać fale dźwiękowe, które zamieniają się w niej na drgania. Dzięki budowie tworzącego piankę poliuretanu cząsteczki mogą być wprawiane w wibracje, które pozwalają na zmianę energii fal dźwiękowych na ciepło, a tym samym na ich rozproszenie. Z pianek PU typu R wytwarza się panele akustyczne, które mogą być łatwo mocowane do ścian i sufitów w pomieszczeniach narażonych na hałas lub powstawanie pogłosu.

0
0 item
My Cart
Koszyk jest pusty

Do darmowej dostawy brakuje 2200 zł